Klasyczna tarta cytrynowa z bezą

Jako że pod hasłem lemon curd funkcjonuję w internetowej przestrzeni już od ponad tygodnia, czas na przepis z prawdziwego zdarzenia z udziałem cytrynowego kremu w roli głównej.

I oto dziś, w niedzielny poranek, wyczarowałam najklasyczniejszą z klasycznych, tartę cytrynową przykrytą chmurką z chrupkiej bezcukrowej bezy. Jest to połączenie idealne nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też logistycznie – z wykonanego kilka dni wcześniej lemon curd zostały mi 4 białka, które przechowałam w lodówce. Również do wykonania kruchego spodu użyłam jaj w liczbie dwóch (swoją drogą jest obłędnie smaczny i uniwersalny, zapamiętajcie dobrze ten przepis), zatem białek na bezę trochę mi się uzbierało. Postanowiłam jednak, o dziwo, zachować umiar, i do bezy użyłam tylko 4 białek na 200g erytrolu. Z reszty jutro wyczaruję omlet. Jeżeli macie jednak ochotę na większy rozmach, nie ma sprawy, można użyć i 6 białek, z tym że wtedy musicie pamiętać o proporcjonalnym zwiększeniu ilości erytrolu.

Częstujecie się kochani, wyszło przepysznie, a co najważniejsze – babcia approved.

Spód, jak zawsze, bezglutenowy, beza i krem – bez cukru!

Czas wykonania (bez czasu wykonania kremu): ok. 30 minut

Czas spędzony w kuchni: ok. godziny

Przepis na tartę o średnicy 28cm

Składniki na kruchy spód:

  • 300g dowolnej mieszanki bezglutenowych mąk (u mnie po 100g mąki gryczanej, jaglanej i ryżowej)
  • 2 żółtka
  • 200g masła
  • 100g erytrolu

Składniki na bezę

  • 4 białka (schłodzone)
  • łyżka mąki ziemniaczanej
  • łyżka octu jabłkowego fermentowanego
  • 200g erytrolu

Krem

Lemon curd z tego przepisu

Wykonanie

Zaczynamy od kruchego spodu. Wszystkie składniki zagniatamy razem, formę do tarty wyklejamy ugniecionym ciastem i wstawiamy na pół godziny do lodówki. Piekarnik nastawiamy na 180º C bez termoobiegu. Kiedy ciasto się już schłodzi wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie wystawiamy z piekarnika do ostudzenia.

W czasie kiedy ciasto się piecze, robimy lemon curd, chociaż dobrze jest zrobić go wcześniej, bo przed użyciem musi odstać swoje, a przechowywać można go w lodówce do tygodnia. Krem wykładamy na ostudzony spód i zabieramy się za bezę. Najlepiej ubijać ją w metalowej misie, dobrze oczyszczonej z tłuszczu i suchej. Ubijamy białka, a kiedy piana będzie już sztywna, stopniowo dodajemy erytrol. Na koniec dorzucamy łyżkę mąki ziemniaczanej i ocet, jeszcze trochę miksujemy. Ubitą bezę od razu wykładamy na tartę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100º C, bez termoobiegu na 30 minut.

I gotowe, pałaszujcie na zdrowie!

4 thoughts on “Klasyczna tarta cytrynowa z bezą

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s