Ciasteczka z czekoladą bez cukru

Ciastka czekoladowe bez cukru i bez glutenu

Witajcie moi mili po niemałej przepisowej przerwie. Była ona tak długa, ponieważ testy ciastkowe trwały od majówki, kiedy to zabrałam się za taśmowe wypiekanie ich pełnopszennej i cukrowej wersji dla wygłodniałej bandy znajomych. Już wtedy eksperymentowałam z proporcjami, żeby uzyskać jak najlepszy efekt. Miałam zakusy, żeby wyszły z tego idealne chocolate chips cookies ale koniec końców są to raczej pieguski. Bardzo smaczne, chrupiące pieguski, bezglutenowe i, oczywiście, bez cukru.

Ich wykonanie jest banalnie proste i szybkie, świetnie sprawdzą się na każdej imprezie czy grillu, bo z jednej porcji wychodzi ich aż piętnaście sztuk.

Ciastka z czekoladą bez cukru bez glutenu

Zatem, do dzieła!

Czas wykonania: 15 minut

Czas pieczenia: 18 minut

Składniki

  • 150 gram masła
  • 100 gram erytrolu
  • 1 żółtko
  • 1/3 łyżeczki sody
  • 140 g mąki (ja zrobiłam mieszankę gryczano-ryżową, z przewagą ryżowej; szczerze nie polecam do tego wypieku mąki jaglanej, pozostawia nieciekawy posmak)
  • spora szczypta soli
  • 3 tabliczki gorzkiej czekolady (300g)

I teraz nowość: jeśli ktoś z Was śledzi mój profil na Instagramie (do czego oczywiście zachęcam gorąco) ten wie, że przechodzę obecnie przez trudny czas, zwany REDUKCJĄ. A czego wymaga bycie na redukcji? Oczywiście liczenia kalorii. Dlatego cała kaloryczność i makro owych ciastek została przeze mnie udostępniona w aplikacji Fitatu, której obecnie używam. Wystarczy, że wpiszecie tam hasło MartaTreats a wyskoczy Wam kilka moich słodyczowych propozycji. A tak przechodząc już do sedna, to jeden taki ciastek kalorii ma 224, więc w dużych ilościach polecam okołotreningowo (bo zwykle trudno jest zatrzymać się na jednym).

A teraz wykonanie!

Masło dobrze ucieramy mikserem z erytrolem, najlepiej kilka minut, aż powstanie w miarę gładka masa. Następnie dodajemy żółtko, dalej ucieramy do całkowitego połączenia się składników. Dodajemy przesiane mąki z sodą oraz szczyptę soli. Masę mieszamy szpatułką.

IMG_9306

Czekoladę siekamy na nie za małe kawałki i mieszamy z masą.

Ciastka czekoladowe bez cukru i bez glutenu

bez cukru

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s